MEDICAL INFO

Zápal močových ciest

Zápal močových ciest - MEDICAL INFO

Zápaly močových ciest sú veľmi bežným bakteriálnym infekčným ochorením. Najčastejšie zasahujú močový mechúr a močovú rúru. Rizikovou skupinou sú najmä ženy v reprodukčnom veku, u ktorých sa tieto zápaly vyskytujú v porovnaní s mužmi až 50-krát častejšie. Infekcia v močových cestách je po nákaze dýchacích ciest druhou najčastejšou bakteriálnou infekciou.

Príznaky

Príznaky zápalu močovej rúry (uretritída) bývajú zvyčajne miernejšie. U žien sa zápal prejavuje častým a bolestivým močením, u mužov nepríjemným pocitom v oblasti penisu. V prípade chlamýdiovej infekcie, kvapavky a iných pohlavných chorôb aj výtokom hnisu alebo hlienu.

Zápal močového mechúra (cystitída) je najčastejšie spôsobený baktériou Escherichia coli, v menej častých prípadoch pohlavne prenášanými mikroorganizmami ako napríklad chlamýdiou. Zápal sa prejavuje typickou bolesťou pri nutkaní a močenie, menším množstvom vylučovaného moču niekedy s malým obsahom krvy a problémovým vylučovaním.

Pri príznakoch zápalu močových ciest je potrebné čo najrýchlejšie navštíviť lekára. Je vhodné vypiť denne väčšie množstvo vody (2-3 litre). Piť alkohol a kávu je nevhodné, pretože dráždia sliznicu močového mechúra a môžu tak znásobiť bolesť.

Pri zápaloch močových ciest sa doporučuje:
• nezadržiavať moč príliš dlho, pri močení netlačiť
• piť veľa tekutín (pri akútnom zápale aj 3 – 4 litre denne)
• dôkladne vyprázdniť mechúr po každom močení
• chrániť sa pred nachladnutím a prudkým striedaním teplôt
• po stolici sa utierať spredu smerom dozadu
• používať bavlnenú spodnú bielizeň
• po sexe sa vymočiť
• ak používate antibiotika tak je vhodné jesť jogurty a Acidophilus Lactobacilus, aby sa obnovila správna črevná mikroflóra.

 


Ak máte zdravotné problémy, doporučujeme ich vždy prekonzultovať so svojím praktickým alebo odborným lekárom. Na stránkach nájdete články ktoré môžu obsahovať informácie vzťahujúce sa k rôznym chorobám, zdravotným rizikám a lekárskym postupom. Uvedené články majú za úlohu poskytovať len informatívny charakter a nemôžu byť a ani nie sú mienené ako náhrada za profesionálnu lekársku starostlivosť. Nie je možné ich používať k diagnostikovaniu zdravotných problémov a chorôb.