MEDICAL INFO

Vitamín A

Vitamín A patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Existuje v dvoch prirodzených formách – vitamín A1 (retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretinol). Vitamín A je tiež dôležitý antioxidant. Ničí sa pri teplote nad 100 °C.

Vitamín A - MEDICAL INFO

Vyskytuje sa v potravinách:

Mrkva, melón, šalát, brokolica, špenát, marhuľa, rybí tuk,...
V menšom množstve: mlieko, tučné ryby, čerešne,...

Nedostatok vitamínu A

Charakteristickým prejavom nedostatku vitamínu A, sú ochorenia zrakových orgánov napr. xeroftalmia (rohovatenie a vredovatenie rohovky) či hemeralopia (šeroslepota)

Nadbytok vitamínu A

Na rozdiel od vitamínu C sa vitamín A nevylučuje. Vo vysokých dávkach je vitamín A toxický, opatrnosti je treba hlavne v tehotenstve, kedy poškodzuje správny vývoj končatín. Prejavy – nevoľnosť a vracanie, apatia, suchá pokožka, vypadávanie vlasov, poruchy videnia, krvácanie, bolesti kĺbov.

Doporučená denná dávka

do 900 μg (dospelý muž)
do 700 μg (dospelá žena)

 


Ak máte zdravotné problémy, doporučujeme ich vždy prekonzultovať so svojím praktickým alebo odborným lekárom. Na stránkach nájdete články ktoré môžu obsahovať informácie vzťahujúce sa k rôznym chorobám, zdravotným rizikám a lekárskym postupom. Uvedené články majú za úlohu poskytovať len informatívny charakter a nemôžu byť a ani nie sú mienené ako náhrada za profesionálnu lekársku starostlivosť. Nie je možné ich používať k diagnostikovaniu zdravotných problémov a chorôb.