MEDICAL INFO

Rakovina hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva - MEDICAL INFO

Kolorektálny karcinóm

Rakovinou hrubého čreva trpí v poslednom období čím ďalej tým viac pacientov. Za posledných 30 rokov sa u nás výskyt rakoviny hrubého čreva takmer zdvojnásobil. Ročne u nás na ňu ochorie približne 2500 ľudí (údaje z roku 1993) a veľké množstvo tomuto ochorenie podľahne. Vysokú úmrtnosť na rakovinu hrubého čreva môžeme pripisovať aj často neskorej diagnostike tejto choroby. Práve preto sa v poslednej dobe rozbehla kampaň, ktorá ľudí informuje o možnostiach bezbolestného a rýchleho vyšetrenia, ktoré môže výskyt ochorenia včas zachytiť.

Skríningové testy na prítomnosť skrytého krvácania do stolice sa na Slovensku robia od roku 2002. Ich cieľom je vyšetriť aspoň raz za dva roky každú osobu vo veku od 50 rokov. Práve okolo tohto veku sú ľudia kolorektálnym karcinómom najviac ohrozený. Jednoduché vyšetrenie spočíva v odobratí niekoľkých vzoriek stolice a ich preskúmaní obvodným lekárom. Ten v prípade, že sa v stolici objaví krv posiela pacienta na endoskopické vyšetrenie hrubého čreva – kolonoskopiu. Preventívne vyšetrenie stolice na prítomnosť skrytého krvácania hradí každé dva roky osobám nad 50 rokov zdravotná poisťovňa.

Pre obmedzené možnosti liečby rakoviny hrubého čreva je prevencia veľmi dôležitá.

Odporúča sa dostatočný príjem vitamínov, stopových prvkov a vlákniny. Práve vláknina má veľký ochranný efekt pre naše črevá. Vláknina zachytáva karcinogénne látky, podporuje rast mikroflóry, zrýchľuje pasáž tráviacim traktom. Jej dostatočný príjem môžeme dosiahnuť konzumáciou celozrnného pečiva, zeleniny, ovocia či iných vhodných potravín.

 


Ak máte zdravotné problémy, doporučujeme ich vždy prekonzultovať so svojím praktickým alebo odborným lekárom. Na stránkach nájdete články ktoré môžu obsahovať informácie vzťahujúce sa k rôznym chorobám, zdravotným rizikám a lekárskym postupom. Uvedené články majú za úlohu poskytovať len informatívny charakter a nemôžu byť a ani nie sú mienené ako náhrada za profesionálnu lekársku starostlivosť. Nie je možné ich používať k diagnostikovaniu zdravotných problémov a chorôb.