MEDICAL INFO

Cholesterol - usadeniny v cievach - MEDICAL INFO

Cholesterol

Cholesterol je pre telo dôležitá látka nevyhnutná pre jeho správne fungovanie. Telo si ho vytvára metabolizáciou v pečeni ale taktiež ho prijímame v strave živočíšneho pôvodu ako napríklad v mäse, vajíčkach či masle.

Poznáme dva druhy cholesterolu – HDL(“dobry”) a LDL(“zlý”), ktorý je zodpovedný za zdravotné problémy. HDL – pre ľudské telo prospešný cholesterol, ktorého hodnoty by mali dosahovať minimálne 1mmol/L v krvi u mužov a 1,2mmol/L u žien.
LDL cholesterol by mal dosahovať maximálnu hodnotu 3,0mmol/L . Spolu by množstvo cholesterolu v krvi nemalo stúpnuť nad 5,0mmol/L.

Hodnotu hladiny cholesterolu v krvi môžete zistiť podstúpením jednoduchého testu u vášho lekára. Ten vám vie následne pri nepriaznivých hodnotách poradiť a usmerniť vás, ako dostať hladinu cholesterolu do normálu.

Zvýšený cholesterol sa zvykne usádzať v cievach a spôsobuje srdcovo-cievne ochorenia rôznych druhov. Hladina cholesterolu sa dá korigovať liekmi prípadne zmenou stravovacích návykov a celkovej životosprávy.

Výšku hladiny cholesterolu ovplyvňujú faktory, ktoré nemôžeme ovplyvniť – medzi také patrí genetická predispozícia, pohlavie či vek. Sú však aj faktory ohrozujúce zdravú hladinu cholesterolu, ktoré ovplyvniť môžeme – medzi tieto patrí užívanie alkoholu, fajčenie cigariet, stres, nedostatok pohybu, nadváha, nezdravé stravovanie alebo napríklad nezdravo vysoký krvný tlak.

 


Ak máte zdravotné problémy, doporučujeme ich vždy prekonzultovať so svojím praktickým alebo odborným lekárom. Na stránkach nájdete články ktoré môžu obsahovať informácie vzťahujúce sa k rôznym chorobám, zdravotným rizikám a lekárskym postupom. Uvedené články majú za úlohu poskytovať len informatívny charakter a nemôžu byť a ani nie sú mienené ako náhrada za profesionálnu lekársku starostlivosť. Nie je možné ich používať k diagnostikovaniu zdravotných problémov a chorôb.