MEDICAL INFO

Celiakia a bezlepková diéta - MEDICAL INFO

Celiakia a bezlepková diéta

Bezlepkovú diétu dodržiavajú ľudia s ochoreniami súvisiacimi s alergiou alebo precitlivenosťou na zmes bielkovín, ktorú obsahujú mnohé druhy obilnín – takzvaný lepok alebo glutén. Bezlepková diéta je v súčastnosti jedinou možnou liečbou chronického ochorenia tenkého čreva Celiakie. Celiakia je choroba neliečiteľná, pri prísnom dodržovaní bezlepkovej diéty však miznú všetky jej príznaky.

Osoby, trpiace Celiakiou, alergiou na lepok alebo takzvanou Duhringovou chorobou musia eliminovať výskyt lepku – gluténu v potrave, respektíve konzumovať stravu založenú na potravinách, v ktorých sa lepok prirodzene nenachádza. Vhodné sú napríklad následujúce potraviny: mäso, zemiaky, mlieko, tvrdé syry, vajcia, ovocie, zelenina, ryža, sója, tuky, cukry, kukurica, med čaj či kakaou.

Pri bezlepkovej diéte je nutné vyhýbať sa okrem iného potravinám, ktoré sú vyrobené z bežnej múky, potravinám obsahujúcim pšeničný škrob, lepok môže byť prítomný aj v alkohole, ktorý sa vyrába z pšenice, ovosu, žita či jačmeňa. Pri bezlepkovej diéte je teda nevhodné konzumovať napríklad rohlíky, cestoviny, salámy, šunky, kečup, majonézu a ďalšie potraviny.
Lepok sa môže nachádzať aj v potravinách, ktoré sa z „problémových“ obilnín nevyrábajú. Je preto dôležité všímať si zloženie každej potraviny. Bezlepkové potraviny zvyknú výrobcovia označovať symbolom preškrtnutého klasu prípadne nápisom.

Pri troche tréningu sa dá na bezlepkovú diétu zvyknúť, naučiť sa rozlišovať potraviny obsahujúce lepok a dokonca veľmi chutne variť. Nie len na internete sa nachádza množstvo receptov na bezlepkové jedlá, ktoré sú napriek vyššej zložitosti surovín nie len veľmi chutné, ale aj dostatočne výživné.

 


Ak máte zdravotné problémy, doporučujeme ich vždy prekonzultovať so svojím praktickým alebo odborným lekárom. Na stránkach nájdete články ktoré môžu obsahovať informácie vzťahujúce sa k rôznym chorobám, zdravotným rizikám a lekárskym postupom. Uvedené články majú za úlohu poskytovať len informatívny charakter a nemôžu byť a ani nie sú mienené ako náhrada za profesionálnu lekársku starostlivosť. Nie je možné ich používať k diagnostikovaniu zdravotných problémov a chorôb.